Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet Sancısı Nedir?

Kadınlarda, ergenlikten itibaren, adet gördükleri dönemde ortaya çıkan, kasık bölgesi, karın, bel ve bacaklarda hissedilen kramp şeklindeki ağrılara adet sancısı denilmektedir. Adet sancısının tıptaki ismi “dismenore”dir. Bu ağrılar daha çok,regl kanaması başlamadan önce başlamakta ve birkaç gün sürmektedir. Adet sancıları, kimi kadınlarda hafif düzeyde hissedilirken, kimi kadınlarda ise şiddetli şekilde görülmektedir. Baş ağrısı, kusma, kabızlık, ishal gibi şikayetler de adet sancısı ile birlikte görülen rahatsızlıklar arasındadır.

Adet Sancısı Çeşitleri Nelerdir?

Adet sancısının nedeni, bir hastalıktan kaynaklanmayan, adet döneminin tabii seyri içinde görülen adet sancılarına “primer dismenore” denmektedir. Bu tür adet sancıları, ilk adet görülmeye başlandıktan 1-2 sene sonra ortaya çıkmakta ve menopoz dönemine kadar sürebilmektedir. Ağrılar kimi zaman belirli bir yerde toplanmışken, kimi zaman da bel bölgesinde, kasıklarda, genital organın dış kısımlarında ve bacaklarda etkili olmaktadır.

Adet sancıları, farklı bir hastalıktan kaynaklı olarak ortaya çıkmışsa bu duruma “sekonder dismenore” denir. Kızlık zarının tamamen kapalı olduğu durumlar, yumurtalık ya da rahimde görülen tümörler, vajinal enfeksiyonlar bu tür sancılara örnek verilebilir. Orta yaşlarda başlayıp, menopoza kadar etkili olabilen sancılardır.

Adet Sancısı Tedavisi Nasıl Yapılır? Adet Ağrıları Nasıl Geçer?

Öncelikle ağrıların hangi tür adet sancısı olduğu tanısı konulmalıdır. Tedavi de buna göre yapılır. Hastalığa bağlı olan adet sancılarında, öncelikle altta yatan hastalığın tedavisi yapılır. Myom, kist veya tümör gibi oluşumlardan kaynaklı ise ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi uygulanabilmektedir. Primer Dismenore türü ağrılarda ise hastaya ağrı kesiciler verilmekte, kramplar şiddetli ağrı halinde devam ediyorsa, doğum kontrol hapları kullanılmaktadır.Adet ağrılarını dindirmek için birçok bitkisel tedavi yöntemi de bulunmaktadır.

Adet Sancılarını Gidermek için Uygulanabilecek Yöntemler

Ilık duş almak, karnın alt bölgesine sıcak su torbası ile kompres uygulamak ya da ütümile ısıtılmış havlu tatbiki ağrıların şiddetini hafifletecektir. İçeriğinde magnezyum minerali, B ve E vitamini barındıran ilaçların da faydalı olduğu belirtilmektedir. Kas gevşetici özellikleri olan çeşitli bitki çaylarının, ağrıların hafiflemesinde faydalı olduğu söylenebilir. Spor ve egzersiz yapmanın da, adet sancılarının azalmasında olumlu etkileri bulunmaktadır. Sigara ve alkolden uzak durmanız, kafein içeren çay, kahve ve kola gibi içecekleri tüketmemeniz gerekmektedir.

Ayrıca kontrol et:

PCT Nedir? PCT Yüksekliği, Düşüklüğü ve Normal Değerleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir