Hepatit B Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Var mı?

Hepatit B Nedir? Akut ve Kronik Formları

Hepatit B ya da kısaca HBV karaciğerde enfeksiyona neden olan bir virüstür. Virüsün bulaştığı yetişkinlerden çoğunda kısa süren bir enfeksiyondan sonra virüs vücuttan tamamen atılır ve tam iyileşme olur. Bu geçici enfeksiyona akut enfeksiyon denir. Bazen virüs kronik olarak adlandırılan uzun süreli bir enfeksiyona neden olur. Kronik formu zamanla karaciğerinize zarar verir. Virüs bulaşan bebekler ve küçük çocukların kronik hepatit B olması daha olasıdır.

Virüsü taşıyor ve bunu bilmiyor olabilirsiniz. Herhangi bir belirtiniz olmayabilir. Bazen de grip benzeri hafif belirtileriniz olabilir. Fakat virüs vücudunuzda olduğu sürece onu başkalarına bulaştırabilirsiniz.

Hepatit B Taşıyıcılığı Ne Demek

Bu kişiler virüsü vücutlarından atamazlar ve ömür boyu taşırlar. Başkalarına da bulaştırabilirler. Bu kişilerde virüs pasif halde de kalabilir. Aktif hale geçip karaciğere hasar da verebilir. Tedavisi karaciğer hasarı varsa ona yönelik yapılır. Vücudun virüsten temizlenmesi mevcut tedavilerle ne yazık ki mümkün değildir.

Hepatit B Nasıl Bulaşır?  Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın nedeni HBV virüsüdür. Hastalık, virüs bulaşmış bir kişinin kan ve vücut sıvılarıyla temas yoluyla yayılır.

Aşağıdaki durumlarda hepatit B’ye yakalanabilirsiniz:

 • Enfekte iğne batması
 • Enfekte biriyle prezervatif kullanmadan cinsel temas
 • Sterilize edilmemiş aletlerle kulak deldirmek ya da dövme yapmak
 • Enfekte biriyle diş fırçası, jilet gibi kişisel eşyaları paylaşmak

Virüs taşıyan anne doğum sırasında hastalığı bebeğine geçirebilir. Tıp uzmanları, tüm hamile kadınların test edilmesini önermektedir. Eğer virüse sahipseniz, bebeğiniz virüs bulaşmasını önlemeye yardımcı olmak için doğum öncesi gerekli önlemler alınabilir.

Sarılma, öpüşme, hapşırma, öksürme veya yiyecek – içecek paylaşımı gibi temaslarla hastalık bulaşmaz.

Hepatit B Aşısı

Hepatit B’ye karşı koruma sağlayan 2 aşı vardır:

Hepatit B aşısı bebekleri, çocukları ve yetişkinleri hepatit B’den korur.kErişkinler ve çocuklar için en sık kullanılan aşılama takvimi üç intramüsküler enjeksiyondan oluşur. Aşının ikinci ve üçüncü dozu ilk dozu takiben 1 ve 6 ay sonra uygulanır.

Aşının koruyuculuk süresi çeşitli faktörlere göre değişmektedir. Koruyuculuğu 5 ila 15 sene sürer. Bu süreçte hastalıktan %95 oranında koruma sağlar. Bu süreden sonra ise koruyuculuk azalmaya başlar.

Hepatit B Belirtileri Nelerdir?

Hepatit B’li birçok insan herhaher bir belirtileri bulunmadığından, virüsü taşıdıklarını bilmiyor. Hastalıkta bazen sadece grip benzeri belirtiler görülür. Semptomlar şunları içerebilir:

 • Kendini çok yorgun hissetme
 • Hafif ateş
 • Baş ağrısı
 • İştahsızlık
 • Bulantı / kusma
 • Açık renkli dışkı
 • Koyu renkte idrar
 • Karın ağrısı
 • Gözlerde ve ciltte sararma, sarılık genellikle diğer belirtiler kaybolmaya başladığında ortaya çıkar.

Hepatit B’li birçok insanda herhangi bir belirti görülmez.

Hepatit B Tanısı Nasıl Konulur?

Basit bir kan testiyle eskiden geçirilmiş ya da aktif mevcut hastalık kolaylıkla tespit edilebilir. Hatta virüse karşı aşılı olup olmadığınız da belirlenebilir.

Doktorunuz, virüsün karaciğer hasarına neden olduğunu düşünürse, test etmek için karaciğerinizin minik bir örneğini almak için küçük bir iğneyle iğne biyopsisi yapabilir.

Geçici elastografi adlı özel bir ultrason karaciğer hasar miktarını tespit etmek için yapılabilir.

Hepatit B Tedavisi Nasıl Yapılır?

HBV virüsüne maruz kaldığınızı biliyorsanız ve aşı olduğunuzdan emin değilseniz derhal doktorunuzu arayın. Virüse maruz kaldıktan sonraki ilk 12 saat içinde verilen bir immünoglobülin (antikor), sizin hastalıktan korumanıza yardımcı olabilir. Bu tedavi sadece kısa süreli koruma sağladığından, size eş zamanlı olarak aşı da yapılır.

Akut Enfeksiyon Tedavisi

Doktorunuz enfeksiyonunuzun akut olduğunu belirlerse – kısa ömürlü olduğu ve kendiliğinden kaybolacağı anlamına gelir – tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Bunun yerine, doktorunuz vücudunuz enfeksiyonla savaşırken dinlenme, uygun beslenme ve bol sıvı almanız önerisinde bulunabilir. Şiddetli durumlarda, komplikasyonları önlemek için antiviral ilaçlar veya hastanede tedavi gerekir.

Kronik Enfeksiyon Tedavisi

Kronik hepatit B enfeksiyonu teşhisi konan insanların çoğu hayatlarının geri kalanında tedaviye ihtiyaç duyar. Kronik HBV enfeksiyonu olan hastalar için tedavinin birincil hedefi, hastalığın ilerlemesini, özellikle de siroz, karaciğer yetmezliği ve hepatoselüler karsinoma (HCC) gelişmesini önlemektir.

Tedavi, karaciğer hastalığının riskini azaltmaya yardımcı olur ve enfeksiyonun başkalarına bulaşmasını önler. Kronik enfeksiyon için tedavi aşağıdakileri içerebilir:

 • Antiviral ilaçlar. Çeşitli antiviral ilaçlar virüse karşı mücadelede yardımcı olabilir. İlaçlar virüsün karaciğerinize zarar verme becerisini yavaşlatabilir. Bu ilaçlar ağız yoluyla alınır. Hangi ilaçların sizin için doğru olabileceği konusunda doktorunuzla konuşun.
 • İnterferon enjeksiyonları. İnterferon alfa-2b veya Intron A, enfeksiyonlarla mücadele etmek amacıyla vücut tarafından üretilen bir maddenin insan yapımı versiyonudur. Özellikle hepatit B olan, uzun süreli tedaviden kaçınmak isteyen gençler veya belirli bir terapi tamamlandıktan sonra birkaç yıl içinde hamile kalmak isteyen kadınlar için kullanılır. İnterferon gebelik sırasında kullanılmamalıdır. Yan etkileri bulantı, kusma, solunum zorluğu ve depresyonu içerebilir.
 • Karaciğer nakli. Karaciğerde ciddi hasar varsa karaciğer nakli bir tedavi seçeneği olabilir. Bir karaciğer nakli sırasında, cerrah hasar görmüş karaciğerinizi çıkarır ve yerine sağlıklı bir karaciğer nakleder. Transplante edilen çoğu karaciğerler ölen bağışçılardan gelir. Ancak az sayıdaki canlı vericiler canlı bağışçılardan gelir ve karaciğerlerinin bir bölümünü bağışlarlar.

Hepatit B’yi tedavi etmek için yeni ilaçlar için çalışmalar sürüyor.

Ayrıca kontrol et:

PCT Nedir? PCT Yüksekliği, Düşüklüğü ve Normal Değerleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir