Korozif Madde Zehirlenmesi

Korozif madde, aşındırıcı etki gösteren yani canlı dokuyu tahrip eden veya canlı yüzeylere zarar veren maddelerdir. Korozif maddeler, güçlü asit ve bazların yanı sıra, suyla reaksiyona girerek kuvvetli alkali veya asidik madde açığa çıkaran bileşikleri içerir.

Korozif madde zehirlenmesi çok ciddi bir zehirlenme türüdür ve hayati risk oluşturabilecek sonuçlara neden olur. Korozif maddelere örnek tuz ruhu, porçöz, çamaşır suyu amonyak gibi maddeler verilebilir. Korozif maddelerden bazılarını günlük hayatta sık kullanıldığı için bunlarla zehirlenme vakaları da sık görülür. Özellikle de küçük çocuk sahibi ailelerin temizlik yaparken ya da sonrasında çok dikkatli olmaları gerekir. Çünkü bu korozif maddelerin cilt ve göz ile teması ya da içilmesi sonucunda çok ciddi kalıcı hasarlar ortaya çıkar.

Günlük hayatımızda kullandığımız özelliklede evlerimizde vazgeçilmez olan tuz ruhu, çamaşır suyu gibi maddeler çocuklarımız için hayati risk teşkil ettiğinden kilitli dolaplarda saklanması şarttır.

Yapılan araştırmalara göre korozif madde içen çocukların yaş ortalamasının 1-3 yaş arasında olduğu tespit edilmiştir. Daha büyük çocuklarda bilinçli olarak korozif madde içimi daha nadirdir.

Küçük çocuklar ya da daha büyük yaştaki özel gereksinimli çocuklar bu maddeleri genellikle ve yanlışlıkla bilinçsizce içerler.

Korozif madde zehirlenmesi belirtileri nelerdir?

Korozif madde içiminden sonra dudaklardan başlayan yanıklar çok ciddi derecede yaralanmalara daha sonra ise kronik komplikasyonlara yol açar. Aşındırıcı maddeler yutulursa dudaklarından mideye kadar temas ettikleri tüm dokuları yakabilir.

Korozif madde içenlerde görülen belirtilerden bazıları;

  • Yutma sırasında ağrı
  • Ağızdan salya akması
  • Disfaji (Yutma güçlüğü)
  • Retrosternal ağrı (Göğüs kemiği arkadında)
  • Karın ağrısı
  • Stridor (Nefes alıp verirken duyulan ıslığa benzer ek solunum sesi)
  • Burun kanadı solunumu (Solunum güçlüğü nedeniyle ortaya çıkan burun kanatlarında hareket)
  • İnterkostal çekilme gibi üst solunumyolları veya özofagus hasarını gösteren yakınma ve bulgular gözlemlenebilir.
  • Kusma ve hematemez daha çok özofagus hasarının bir göstergesidir.

Ancak bazen üst solunum yolları zedelenmesinin de eşlik ettiği görülmüştür. Üst solunum yollarına ait bulgular genellikle hemen ortaya çıkasa da toz halinde korozif maddeler alınması durumunda 1-2 saatlik gecikme görülebilir. Kısacası üst solunum yollarında agır yanıklar agız ve çevresinde ciddi anlamda tahriş olma doku kaybı solunum yollarında hayati riskler oluşabilir.

Peki Korozif Maddeler Nelerdir ?

Güçlü Alkaliler

Amonyak: Temizlik ürünlerinde bulunur.

Na ve K hipoklorit: saat pilleri lavabo açıcılar, boya çözücüler, çamaşır tozları

Güçlü asitler

Hidroklorik asit: Lavabo temizleyiciler tuz ruhu

Bunlar çocuklardan uzak tutmamız gerekenler maddeler arasındadır. Bu maddelere:

Oksalit asit

Pas önleyiciler

Fosforik asitler

Bu maddelerin yanlışlıkla içilmesi durumunda ne yapılmadı gerektiği konusundan bahsetmeden önce bunların çok iyi saklanması ve çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafa edilmesi gerektiğini mutlak surette vurgulamak gerekir. Temizlik sonrasında ortada unutulan ya da çocukların kolayca ulaşabileceği ve içebileceği yerlerde tutulan bu sağlığa zararlı maddeler ölüme bile yol açabilir.

Çocuklar, her yeri karıştırmaya yiyecek ve içecek ne bulurlarsa ağızlarına atmayı severler. Bu yüzden esas sorumluluk ebeveynlere düşer. Bu maddelerin içilmesi durumunda hiç vakit kaybetmeden acil servise başvurmak ve evde herhangi bir müdahele yapmamak gerekir. Hastayı hemen en yakın sağlık kuruluşuna götürmek ve bunu ne kadar hızlı yaptığınız hayati açıdan önemlidir.

  • Asla hastayı kusturmaya çalışmayın. Bu yemek borusundaki hasarı artıracaktır.

Unutmayın!! Evinizde kullandıgınız bu tehlike saçan maddeleri çocuklardan uzak tutun ve asla ulaşamayacakları yerlerde muhafaza edin. Kullanım sonrası ortalarda bırakmamaya çok dikkat edin.

Ayrıca kontrol et:

Hepatit B Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir