SpO2 Nedir? Nasıl Ölçülür? Düşüklüğü ve Normal Değerleri

SpO2, kandaki oksijen miktarının kısaca ifade edilen şeklidir. Oksijen satürasyonu ya da oksijen doygunluğu olarak da bilinir. Periferik kılcal damar oksijen doygunluğunun tahmini bir değeridir. Periferik damar kalbe uzak noktalrda bulunan damarlara verilen isimdir. Daha spesifik olarak SpO2, kandaki toplam hemoglobin  miltarına kıyasla oksijenli hemoglobin yüzdesi ölçülerek elde edilen bir değerdir. Normal düzeyi %95-100 olarak ölçülür ve bu arteriyel (atardamar) oksijen miktarını belirten tahmini bir değerdir.

SpO2 Nasıl Ölçülür?

Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinde bulunan ve onlara kırmızı renk veren kanda oksijen taşıyan bir proteindir. SpO2 parmaktan basit bir şekilde pulse (nabız) oksimetre cihazı ile ölçülebilir. Bu cihaz parmak uçlarındaki kılcal kan damarlarında bulunan hemoglobinin kırmızılık düzeyine taşıdığı oksijen düzeyini tahmini olarak saptayabilir. Özel bir ışık dalgası yardımıyla bu gerçekleştirilir. Oksijen miktarı arttıkça hemoglobin daha kırmızı bir renk alır.

Pulse oksimetre ile ölçülen bu değer bir yüzde ile ifade edilir. Örneğin % 98 olarak saptanan değer, her kırmızı kan hücresinin % 98 oksijenli ve % 2 oksijensiz hemoglobin içerdiği anlamına gelmektedir. Normal SpO2 değerleri % 95 ila % 100 arasında değişkenlik gösterebilir.

İyi bir kan oksijenizasyonu, bir spor etkinliği sırasında artan kasların çalışması için gereken enerjiyi sağlamak için çok önemlidir. SpO2 değeri % 95’in altındaysa bu zayıf kan oksijenasyonunun bir işaretidir ve buna hipoksi adı verilir.

Ayrıca kontrol et:

Hepatit B Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir